Past Residents

A list of past artists in residence.

RESIDENCY 40: AUGUST 5-30, 2019 (Artists with children)


Claire Bishop
Writer

Sarah Crowner
Painter/Collage & Installation Artist

Cristina Ibarra & Alex Rivera (RRF Artist as Activist Fellows)
Filmmakers/Producers

Deana Lawson
Photo-based Visual Artist

Michelle Angela Ortiz (RRF Artist as Activist Fellow)
Visual Artist

 

RESIDENCY 39: JUNE 17-JULY 19, 2019


Derrick Adams
Multidisciplinary Visual Artist

Eleanna Anagnos
Visual Artist/Curator

Dorothy Burge (RRF Artist as Activist Fellow)
Social Justice Art Quilter

Felipe Castelblanco
Social Practice, Film & Temporary Public Art Artist

Matt Eich (Photolucida’s Critical Mass program awardee)
Photographer

Ayriole Frost (3Arts Fellow)
Composer

Courtney M. Leonard
Visual Artist

Analia Segal
Mixed Media Visual Artist

Charif Shanahan
Poet

Vincent Wade-Robinson (RRF Artist as Activist Fellow)
Visual Artist

 

RESIDENCY 38: APRIL 22-MAY 24, 2019


Mark Allen
Visual Artist/Curator/Organizer

Quenton Baker
Poet

Jonah Bokaer
Choreographer/Visual Artist

Ama Codjoe
Poet

Christopher Ho
Speculative & Activist Artist

Graham Reynolds
Composer/Bandleader/Improviser

RoseAnne Spradlin
Choreographer/Dancer

Martha Tuttle
Visual Artist

 

RESIDENCY 37: MARCH 4-APRIL 5, 2019


Alissa Bennett
Writer

chameckilerner (Rosane Chamecki & Andrea Lerner)
Choreographers/Video Artists

Tony Cruz Pabón
Visual Artist

Alteronce Gumby
Painter

Isla Hansen
Sculptor/Interactive Media & Installation Artist

Hao Jingban
Visual Artist

Tucker Marder
Artist/Filmmaker

Deborah Roberts
Visual Artist

Martine Syms
Visual Artist/Writer

 

RESIDENCY 36: JANUARY 14-FEBRUARY 15, 2019


Concetta Abbate
Musician

Mahogany L. Browne
Writer

Mary Flanagan (Thoma Foundation Fellow)
Arts Writer/Digital Artist

Amanda Galvan Huynh
Writer

Rachel Eliza Griffiths
Visual & Video Artist/Writer

Cecil McDonald, Jr. (3Arts Fellow)
Visual Artist

Elizabeth Schwaiger
Visual Artist

Paul Mpagi Sepuya
Photographer

 

RESIDENCY 35: NOVEMBER 5-DECEMBER 14, 2018


Alvaro Barrington
Painter

Jennifer Garza-Cuen (Photolucida's Critical Mass program awardee)
Photographer

Ishmael Houston-Jones
Choreographer/Writer

Elizabeth Karp-Evans
Writer/Interdisciplinary Artist

Nina Katchadourian
Visual Artist

Sarah Kurz
Visual Artist

Mark Lewis
Filmmaker

Lisa Liu
Musician

Rachel Ries (3Arts Fellow)
Musician/Songwriter/Visual Artist

 

RESIDENCY 34: SEPTEMBER 30-OCTOBER 14, 2018


ARTISTS' COMMUNITY ADMINISTRATOR RESIDENCY
The Artists’ Community Administrator Residency is designed to provide creative time and space for practicing artists of all disciplines who also have a full-time position at an artists’ community.

Nick DeFord
Visual Artist
Program Director, Arrowmont School of Arts and Crafts

Emily Ensminger
Interdisciplinary Artist Administrator
Creative Director, Elsewhere

Ellen Lake
Visual Artist
Development Director, Kala Art Institute

Harlan Mack
Visual Artist
Sculpture/Operations Manager, Vermont Studio Center

Shervone Neckles
Interdisciplinary Artist
Artist Programs Manager, Professional Development, Joan Mitchell Foundation

Ivan Riascos
Visual Artist/Curator/Art Critic
Program Assistant, Atlantic Center for the Arts

Gretchen Schermerhorn
Visual Artist
Artistic Director, Pyramid Atlantic Art Center

Teresa Silva
Writer/Curator
Director of Exhibitions & Residencies, Chicago Artists Coalition

Howie Sneider
Visual Artist/Public Artist
Executive Director, the Steel Yard

Charity Thackston
Visual Artist
Executive Assistant, The Clay Studio

 

RESIDENCY 33: AUGUST 6-SEPTEMBER 14, 2018


Tannaz Farsi (Ford Family Foundation Fellow)
Visual Artist

Walter Price
Visual Artist

Ralph Pugay (Ford Family Foundation Fellow)
Visual Artist

Charlie Rauh
Solo Guitar Composer/Performer

Zahar Vaks
Visual Artist

Molly Zuckerman-Hartung
Visual Artist/Writer

 

RESIDENCY 32: JUNE 11-JULY 13, 2018 (Artists with children)


Andrea Geyer
Visual Artist

Juliette Mapp
Choreographer

Philip Ross
Biological Designer

Tyshawn Sorey
Improviser-Composer/Multi-Instrumentalist/Conductor

 

RESIDENCY 31: APRIL 23-MAY 24, 2018


ARTIST AS ACTIVIST RESIDENCY
The Robert Rauschenberg Foundation’s 2016-2017 Artist as Activist Fellowships were awarded to independent artists and art collectives whose work addresses racial justice through the lens of mass incarceration.

The Graduates
Kathy Randels (Performance Artist)
Taece Defillo (Writer/Musician)

María Gaspar
Interdisciplinary Artist

SpiritHouse
Nia Wilson (Writer/Performer)
Heather Lee (Dancer/Performer)

Los Angeles Poverty Department (LAPD)
John Malpede (Performer/Writer)
Henriëtte Brouwers (Theater Maker)

Favianna Rodriguez
Interdisciplinary & Social Practice Artist/Printmaker

El Sawyer
Filmmaker/Social Justice Activist

jackie sumell
Visual Artist

Shontina Vernon
Writer/Musician/Multimedia & Theater Artist

 

RESIDENCY 30: MARCH 5-APRIL 6, 2018


Ethan Breckenridge
Visual Artist

Rosanna Bruno
Visual Artist

Caledonia Curry
Visual Artist

Benji Hart (3Arts Fellow)
Writer/Poet/Dancer

Tao Hui
Visual Artist

Mary Mattingly
Visual Artist

Robin Messing
Writer

Shelley Senter
Dance Artist, Collaborator with David Thomson

David Thomson
Movement & Interdisciplinary Artist

Kevin Walz
Visual Artist/Designer, Collaborator with David Thomson

Kan Xuan
Visual Artist

 

RESIDENCY 29: JANUARY 16-FEBRUARY 16, 2018


Erika Blumenfeld
Transdisciplinary Artist

Andrianna Campbell
Writer

Faye Driscoll
Performance Maker

Trajal Harrell
Choreographer

Constance Hockaday
Visual Artist

Patricia Spears Jones
Poet/Writer

Minouk Lim
Visual Artist

Park McArthur
Visual Artist

Julia Rommel
Visual Artist

 

RESIDENCY 28: NOVEMBER 20-DECEMBER 22, 2017


Jeanine Durning
Choreographer/Performer

İnci Eviner
Visual Artist

Anya Gallaccio
Visual Artist

Liz Glynn
Visual Artist

William Johnston
Photographer, Collaborator with Eiko Otake

DonChristian Jones
Visual Artist/Musician, Collaborator with Eiko Otake

Elizabeth King
Visual Artist

Adam Kuby (Ford Family Foundation Fellow)
Visual Artist

Carlton Newton
Sculptor

Eiko Otake
Dancer/Choreographer

Merián Soto
Dancer/Choreographer

 

RESIDENCY 27: JULY 31-SEPTEMBER 1, 2017


Maria Chavez
Sound Artist

Malik Gaines
Artist/Writer

Luftwerk (Petra Bachmaier & Sean Gallero) (3Arts Fellow)
New Media Artists

Ander Mikalson
Sound & Performance Artist

Sohrab Mohebbi
Writer/Curator

Daniel Neumann
Audio Engineer, Collaborator with Maria Chavez

Brittany Powell Parich (Ford Family Foundation Fellow)
Visual Artist

Dario Robleto 
Visual Artist

Alexandro Segade
Visual/Performance Artist, Collaborator with Malik Gaines

Mike van Graan
Playwright

 

RESIDENCY 26: JUNE 5-JULY 7, 2017


Abigail DeVille
Visual Artist

Adrienne Edwards
Curator/Writer/Scholar, Collaborator with Will Rawls

Skylar Fein
Visual Artist

LaToya Ruby Frazier
Visual Artist

Yve Laris Cohen
Visual & Dance Artist

John Hoobyar
Artist/Performer, Collaborator with Will Rawls

Conor Kolk
Visual Artist, Collaborator with Skylar Fein

Rodney McMillian
Visual Artist

Ebony G. Patterson
Visual Artist

Will Rawls
Choreographer/Dancer/Writer

Naoko Wowsugi
Artist

 

RESIDENCY 25: MARCH 6-APRIL 14, 2017 


Burkhard Beins
Composer/Performer/Sound Artist, Collaborator with Andrea Parkins

Lance Gries 
Dance & Performance Artist

Patricia Lay-Dorsey (Photolucida’s Critical Mass program awardee)
Photographer

Tony Lewis
Artist

Eric Mack
Visual Artist

Andrea Parkins
Sound Artist/Composer/Electroacoustic Performer

Sopheap Pich
Sculptor

Robin Rimbaud
Composer/Artist/Writer

Zarina Rimbaud-Kadirbaks
Writer/Photographer/Arts & Culture Blogger

Alex Smith
Filmmaker

Dana Wheeler-Nicholson
Actor/Singer/Writer

 

RESIDENCY 24: JANUARY 9-FEBRUARY 17, 2017


Barak adé Soleil (3Arts Fellow)
Performance Maker

Morgan Bassichis
Performance Artist/Writer

Drew Coleman
Dancer, Collaborator with Barak adé Soleil

Marcus Fischer
Interdisciplinary Artist/Musician

Ellioutt Fittz
Fabricator, Collaborator with Senga Nengudi

Anna Khimasia
Scholar/Educator/Performance Creator, Collaborator with Barak adé Soleil

Wardell Milan
Visual Artist

Senga Nengudi
Visual Artist

David Neumann
Multi-Disciplinary Performance Artist

Kambui Olujimi
Visual Artist 

Erica Sweany
Visual/Performance Artist, Collaborator with David Neumann

Pamela Z
Composer/Performer/Sound Artist

 

RESIDENCY 23: NOVEMBER 14-DECEMBER 16, 2016


Raul Ayala (RRF Artist as Activist Fellow)
Muralist, member of People’s Collective Arts

Kevin Beasley
Visual Artist/Musician/Performer

Jen Bervin
Interdisciplinary Artist

Fernanda Espinosa (RRF Artist as Activist Fellow)
Oral Historian, member of People’s Climate Arts, Collaborator with Raul Ayala

Merry Foresta
Art/Cultural Historian and Critic, Collaborator Deborah Luster

Theaster Gates 
Social Practice Artist

Matthew Goulish
Writer/Performer

Lin Hixson
Director of Performance

Essi Kausalainen
Visual/Performance Artist, Collaborator with Lin Hixson

Deborah Luster
Photographer/Installation Artist

Ruth Marten
Visual Artist, Collaborator with Deborah Luster

Kate McNeely (RRF Artist as Activist Fellow)
Media and Digital Storyteller, member of People’s Collective Arts, Collaborator with Rachel Schragis

Jennifer Odem
Visual Artist, Collaborator with Deborah Luster

Rachel Schragis (RRF Artist as Activist Fellow)
Visual & Social Practice Artist, member of People’s Collective Arts

 

RESIDENCY 22: SEPTEMBER 19-OCTOBER 21, 2016


In partnership with Danspace Project in New York City, choreographer Wally Cardona brings a group of creative inpiduals to the Rauschenberg Residency to work collaboratively on a project titled The Set Up, the result of 5 years of work with choreographer Jennifer Lacey and 7 master dance artists, including Kapila Venu (Kutiyattam), Saya Lei (classical Burmese), Nyoman Catra (Balinese Topeng), Heni Winahyuningsih (Javanese refined), Jean-Christophe Paré (French Baroque), Proueng Chhieng (Cambodian) and Junko Fisher (Okinawan).

Jonathan Bepler
Composer

Wally Cardona
Dancer/Choreographer

I Nyoman Catra
Balinese Dance/Theater Artist

Amanda Kmett’Pendry
Dancer

Jennifer Lacey
Dancer/Choreographer

Molly Lieber
Dancer

Sarah Lifson
Dancer

Silas Riener
Dancer

Megan Schubert
Musician

Adam Shecter
Visual Artist

Heni Winahyuningsih
Javanese Dancer/Choreographer

 

RESIDENCY 21: AUGUST 1-SEPTEMBER 2, 2016


Magdalena Campos-Pons
Visual Artist

Caitlin Cherry
Visual Artist

Josephine Halvorson
Visual Artist

Steffani Jemison
Visual Artist

Dinh Q. Le
Visual Artist

Neil Leonard
Musician/Interdisciplinary Artist

Harold Mendez (3Arts Fellow)
Visual Artist

Nafas
Photographer/Multimedia Artist

Thenmozhi Soundararajan (RRF Artist as Activist Fellow)
Transmedia Artist, Project Director of #DALITWOMENFIGHT

Deanna Van Buren (RRF Artist as Activist Fellow)
Architect, Project Director of Pop-Up Resource Village

 

RESIDENCY 20: JUNE 13-JULY 15, 2016 (Artists with children)


David Hartt
Visual Artist

Ralph Lemon
Visual Artist/Writer/Choreographer/Curator

Meleko Mokgosi
Visual Artist

Chemi Rosado-Seijo (RRF Artist as Activist Fellow)
Visual Artist, Project Director of El Cerro

 

RESIDENCY 19: APRIL 25-MAY 26, 2016


RISING WATERS II
Rising Waters II will bring together the diverse perspectives of architects, artists, scientists, writers and other creative thinkers to address issues of climate change. Low-lying landmasses, such as Captiva Island, present a laboratory and a platform to address the first wave of rising waters worldwide and are the first to be affected by global weather disturbances. Captiva Island, resting at sea level, will serve as a “ground zero” threshold for discussions and actions on how one of the most crucial issues of our time will be addressed. Read the Rising Waters blog.

Buster Simpson (Curator, Rising Waters II)
Visual Artist

Glenn Weiss (Organizer, Rising Waters II)
Artist/Architect/Curator/Activist

Kristie Anders
Education Director, Sanibel-Captiva Conservation Foundation

Rachel Armstrong
Architectural Designer/Writer

Amy Balkin
Artist

Leonard Berry, PhD
Environmental Scientist

Christopher Cozier
Artist/Writer

Colin Foord
Marine Biologist

Matt Gamel
Environmental Scientist

Jared Genova
Urban Strategist/Designer

Lisa Hirmer
Visual/Social Practice Artist

Robert and Irene Keim
Geographers/Theologians/Ecological Justice Activists

Mick Lorusso
Visual Artist

Pat Oleszko
Visual/Performance Artist

smudge studio
Social Practice Artists

Tattfoo Tan
Social Practice Artist

Sara Zewde
Designer/Landscape Architect/Urbanist

Marina Zurkow
Visual & Media Artist

 

RESIDENCY 18: FEBRUARY 29-APRIL 1, 2016


Katie Aliprando
Sculptor/Writer/Poet

Christiana Axelsen
Dancer, Collaborator with Christopher Williams

Andrew Champlin
Dancer, Collaborator with Christopher Williams

Ty Defoe
Writer/Multidisciplinary Artist/Musician

David Harper
Visual Artist

Andrew Jordan
Visual Artist/Designer, Collaborator with Christopher Williams

Raja Feather Kelly
Dancer/Writer, Collaborator with Christopher Williams

Jill Sigman
Performer/Installation Artist

Tidtaya Sinutoke
Musical Theater Composer, Collaborator with Ty Defoe

Gregory Spears
Composer, Collaborator with Christopher Williams

Christopher Williams
Choreographer/Director/Dancer/Puppeteer

 

RESIDENCY 17: JANUARY 11-FEBRUARY 12, 2016


Jane Hirshfield
Poet

Victoria Marks
Choreographer

Susan McAllister (RRF Artist as Activist Fellow)
Writer, Project Director of En la Luz

Danny McCarthy
Visual & Sound Artist

Mick O'Shea
Sound/Food/Drawing Artist

Jasiri X (RRF Artist as Activist Fellow)
Hip-Hop Artist, Project Director of 1Hood Media Academy

Willy Souly
Dancer, Collaborator with Victoria Marks

Robert Tannen
Visual Artist/Regional Planner

James Weingrod
Visual Artist

Margaret Williams
Film Artist, Collaborator with Victoria Marks

 

RESIDENCY 16: NOVEMBER 16-DECEMBER 18, 2015


Susan Banyas
Multimedia Artist/Writer

Will Cotton
Visual Artist

Matt Drews
Dancer, Collaborator with Kate Wallich

LeBrie Rich
Visual Artist

Louise Steinman
Writer/Performance Artist

Lavinia Vago
Dance Artist

Kate Wallich
Choreographer/Dancer

Bill Will
Visual Artist

 

RESIDENCY 15: SEPTEMBER 21-OCTOBER 23, 2015


Muriel Miguel
Director/Actor

Andries Botha
Sculptor

Maria Hassabi
Dancer

Paige Martin
Dancer, Collaborator with Maria Hassabi

Naomi Natale (RRF Artist as Activist Fellow)
Visual Artist/Social Practice Artist, Project Director of En la Luz

Silke Otto-Knapp
Painter

Cauleen Smith (3Arts Fellow)
Interdisciplinary Filmmaker

Tamara Staples (Photolucida’s Critical Mass program awardee)
Photographer

 

RESIDENCY 14: AUGUST 3-SEPTEMBER 4, 2015


Christine Ancalmo
Visual/Installation Artist

Mauricio Ancalmo
Conceptual Artist

Vivien Bittencourt
Photographer/Filmmaker

Emma Eisenberg
Writer

Carla Filipe
Visual Artist

Vincent Katz
Writer/Poet

Srdjan Loncar
Sculptor

Rita McKeough
Installation/Performance artist

Jennifer Monson
Artistic Director/Choreographer/Performer

Jo Nigoghossian
Sculptor

Zeena Parkins
Composer, Collaborator with Jennifer Monson

 

RESIDENCY 13: JUNE 15-JULY 17, 2015(Artists with children)


Alexandra Bachzetsis
Artist/Performer/Choreographer

Regine Basha
Curator/Writer

Rachel Berwick
Installation Artist

Okwui Okpokwasili
Performer/Choreographer

 

RESIDENCY 12: APRIL 27-MAY 29, 2015


RISING WATERS CONFAB
The Rising Waters Confab aims to spark new thinking and to influence civic will toward finding and spreading solutions to the rising waters of climate change. This movement is a collective effort guided by a diverse array of artists and writers in a spirit of collaboration with scientists, activists, advocates, philanthropists, and island dwellers. To view the individual and collaborative work created during the residence, click here.

Buster Simpson (Curator, Rising Waters Confab)
Artist

Laura Sindell (Curator, Rising Waters Confab)
Artist

Anne Focke (Organizing Partner, Rising Waters Confab)
Writer/Creator of Enterprises & Projects

David Buckland
Artist/Filmmaker/Director, Cape Farewell project

Mel Chin
Conceptual/Visual Artist

Xavier Cortada
Site-Specific Artist

Orion Cruz
Environmental Lawyer/Activist

Gretel Ehrlich
Writer

John Englander
Oceanographer/Sea Level Rise Expert

Walter J. Hood
Landscape Architect/Artist/Designer

Lewis Hyde
Poet/Essayist/Cultural Critic

Natalie Jeremijenko, PhD
Artist/Engineer

Edward Morris
Artist, Co-Founder/Director, The Canary Project

Jeremy Pickard
Playwright/Performer

Andrea Polli, PhD
Environmental Artist/Writer

Thomas Ruppert
Coastal Planning Specialist, Florida Sea Grant College Program

Susannah Sayler
Environmental Artist/Co-Founder, The Canary Project

Tom Van Lent, PhD
Scientist/Engineer/Director of Science & Policy, Everglades Foundation

Glenn Weiss
Public Art Consultant

June Wilson
Codirector and Board Member, Quixote Foundation, Seattle

 

RESIDENCY 11: MARCH 2-APRIL 3, 2015


Keith Calhoun
Photographer

Catherine Chalmers
Multimedia Artist

James English Leary
Visual Artist/Filmmaker

Charles Lindsay
Interdisciplinary Artist

Shawne Major
Mixed-Media Artist

David Martine
Painter

Chandra McCormick
Photographer

Marcos Ramírez ERRE
Visual Artist

Diane Schenandoah
Sculptor

Charles Schultz
Art Critic

 

RESIDENCY 10: JANUARY 12-FEBRUARY 13, 2015


Manal AlDowayan
Conceptual Artist

Laurie Anderson
Performance Artist/Composer/Musician

Anne Bogart
Theater Director

Cheryl Lynn Bruce (3Arts Fellow)
Actor/Director/Writer

Kim Faler
Visual Artist

Rena Fogel 
Writer, Collaborator with Anne Bogart and Ann Hamilton

Ann Hamilton
Installation/Performance Artist

Deborah Hay
Choreographer/Dancer, Collaborator with Laurie Anderson

Brad Kahlhamer
Visual/Performance Artist

Mario Martinez
Painter

Hervé Samb
Musician, Collaborator with Somi

Somi
Vocalist/Songwriter

Carrie Mae Weems
Visual Artist

 

RESIDENCY 9: NOVEMBER 15-DECEMBER 19, 2014


Mary Ellen Carroll
Conceptual Artist

David Ornette Cherry
Musician

Douglas Coupland
Conceptual Artist/Writer

Dorit Cypis
Visual Artist

David Francis
Writer, Collaborator with Dorit Cypis

Colin Gilmore
Songwriter

Laurie Lambrecht
Photographer

Brighde Mullins
Playwright/Poet

Gage Peer
Painter

Keith Sklar
Painter

 

RESIDENCY 8: SEPTEMBER 15-OCTOBER 17, 2014


Jarrett Earnest
Artist/Writer

Dave Hickey
Writer/Cultural Critic

Nicole LeGette (3Arts Fellow)
Dancer/Performance Artist

Laura Ortman
Musician/Composer

Audrey Nadia Rubinstein
Performance & Video Artist

Michel Varisco
Visual Artist

Samira Yamin
Visual Artist

 

RESIDENCY 7: JULY 6-AUGUST 2, 2014 (Artists with children)


Edgar Arceneaux
Visual Artist

Anselm Berrigan
Poet

Andrew Cyr
Conductor/Producer

Kate Gilmore
Visual & Performance Artist

Douglas Kearney
Poet/Performer/Librettist

Nari Ward
Sculptor/Installation Artist

Karen Weiser
Poet

 

RESIDENCY 6: MAY 18-JUNE 14, 2014


William Binnie
Painter

Chad Dawson
Dancer, Collaborator with Katie Faulkner

Katie Faulkner
Dancer/Choreographer

Generic Art Solutions  (Tony Campbell & Matt Vis)
Visual & Performance Artists

Hope Ginsburg
Visual & Performance Artist

Kim Morgan
Sculptor/Installation Artist

Public Art Movement  (Rami Heuberger & Dana Yahalomi)
Performative Research Body

Joshua Quarles
Musician, Collaborator with Hope Ginsburg

Edra Soto (3Arts Fellow)
Visual Artist

 

RESIDENCY 5: APRIL 8-MAY 3, 2014


Charles Atlas
Filmmaker/Video Artist, Collaborator with Michael Clark

Zarina Bhimji
Visual Artist

Michael Clark
Choreographer/Dancer

Julie Cunningham
Dancer, Collaborator with Michael Clark

Isabelle Hayeur
Photographer/Video Artist

Anne Iobst
Dancer

Jennie C. Jones
Mixed Media Artist

Helen Molesworth
Curator/Art Historian

Quintron and Miss Pussycat
Musicians/Performance Artists

Daniel Squire
Dancer, Collaborator with Michael Clark

 

RESIDENCY 4: FEBRUARY 23-MARCH 22, 2014


Michael Berryhill
Painter

Sussan Deyhim
Composer/Vocalist/Performance Artist

Brendan Fernandes
Visual/Performance Artist

Luis Jacob
Multidisciplinary Artist

Donald Rubinstein
Composer/Songwriter/Visual Artist

Jim Skuldt
Visual Artist

Beth Thielen
Multidisciplinary Artist

 

RESIDENCY 3: JANUARY 5-FEBRUARY 1, 2014


Ramin Haerizadeh
Photographer/Printmaker

Rokni Haerizadeh
Painter

Deborah Hay
Choreographer/Dancer

Lonnie Holley
Visual Artist/Musician

Emily Johnson
Performance & Installation Artist

Dan Phillips
Designer/Builder

Hesam Rahmanian
Painter

William Yellow Robe, Jr.
Playwright

 

RESIDENCY 2: OCTOBER 27-DECEMBER 7, 2013


Oliver Bell
Filmmaker/Video Artist

George Bolster
Visual Artist

Ann Carlson
Dancer/Choreographer

Mauro Cerqueira
Visual Artist

Dawn DeDeaux
Multimedia Artist

Sean Foley
Visual Artist

Athena LaTocha
Visual Artist

David Leggett (3Arts Fellow)
Mixed Media Artist 

Andrew Rodes
Writer

Melissa Staiger
Visual Artist

 

RESIDENCY 1: SEPTEMBER 15-OCTOBER 12, 2013


Phantom Limb Company
Collaborative Multimedia Theatrical Production

Jessica Grindstaff (Co-Founder)
Visual & Performance Artist

Erik Sanko (Co-Founder)
Visual Artist/Musician

Sophie Hunter (Collaborating Director/Conceiver)
Performer

Lucie Baker
Performer

Ella Belenky
Fabricator

Jenny Campbell
Fabricator/Puppeteer

Ching-I Chang
Dancer

Colin Gee
Performer

Emma Judkins
Dancer

Jordan Morley
Fabricator/Puppeteer/Dancer

Janice Paran
Dramaturg

Daniel Selon
Fabricator

Paul Singh
Dancer

Lisi Stoessel
Fabricator/Puppeteer

Sierra Urich
Video Artist

 

PILOT 5: MAY 19-JUNE 15, 2013


Jarrod Beck
Visual Artist

Arnaud Caizergues
Acrobat/Performance Artist

Tim Hailand
Photographer

Jim Hodges
Visual Artist

Damien Jalet
Choreographer/Performer

Nate Larson
Photographer/Conceptual Artist

Meridith Pingree
Visual Artist

Marni Shindelman
Photographer/Conceptual Artist

Kai Vierstra
Visual Artist

Sue Wrbican
Photographer

 

PILOT 4: APRIL 7-MAY 4, 2013


Charles Atlas
Filmmaker/Video Artist

Jules Bakshi
Dancer/Choreographer

Kira Blazek
Dancer/Choreographer

Grazia Della Terza
Dancer

Douglas Dunn
Dancer/Choreographer

Paul Singh
Dancer/Choreographer

Jin Ju Song-Begin
Dancer/Choreographer

Steven Taylor
Composer/Musician

Anne Waldman
Poet/Performer

 

PILOT 3: FEBRUARY 17-MARCH 16, 2013


Laura Brunellière
Visual Artist

Allie Hankins
Dancer/Choreographer

Becky Howland
Visual Artist

Mark Lyon
Visual Artist

Alison Nordström
Writer/Critic/Curator

Matt Olson
Conceptual Artist

Mimi Pond
Writer/Cartoonist

Buster Simpson
Visual Artist

Ryan Sullivan
Visual Artist

Wayne White      
Visual & Performance Artist

 

PILOT 2: JANUARY 6-FEBRUARY 2, 2013


Susan Banyas
Dancer/Storyteller/Writer

Will Cotton
Visual Artist

Malia Jensen
Visual Artist

Lucinda Parker
Painter

LeBrie Rich
Visual Artist

Louise Steinman
Writer/Performance Artist

Lavinia Vago
Dancer

Kate Wallich
Dancer/Choreographer

Bill Will
Visual Artist

Heather Woodbury
Performance Artist/Playwright

 

PILOT 1: NOVEMBER 25-DECEMBER 22, 2012


Taylor Deupree
Musician/Photographer

María Elena González
Visual Artist

Linda Johnson
Interdisciplinary Artist/Performer

Yassi Mazandi
Visual Artist

Jack Pierson
Visual Artist

Paul Sutinen
Visual Artist

Stephen Vitiello
Sound & Visual Artist

 

Partnerships: The Rauschenberg Residency has had partnerships with 3Arts (Chicago), Ford Family Foundation (OR), Photolucida (Portland), Thoma Foundation, and Oolite Arts (Miami) in order to expand our selection process and broaden our diversity.

PhD Candidates: In 2020, the Robert Rauschenberg Foundation is inaugurating a residency program for scholars who are nearing completion of their dissertations on Postwar art. These emerging art historians will be provided with the time to make significant progress on their dissertations.

RRF Artist as Activist Fellows: The Robert Rauschenberg Foundation’s Artist as Activist Fellowship provides independent artists and art collectives with a demonstrated commitment to applying their creative work to the public sphere with monetary grants over two years along with access to opportunities for professional advancement. Fellows are also invited to participate in the Rauschenberg Residency program.